Dan scenskog dizajna i novih tehnologija u pozorištu za decu i mlade na Fakultetu tehničkih nauka 23. novembra
14.11.2023.
- događaji
- predavanja
14.11.2023.
Četvrtak, 23. novembar 2023. (10h-17h)
Scenska labaratorija Borislav Gvojić
Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
U saradnji na Nacionalnim savezom pozorišta za decu i mlade ASITEŽ-om Srbije i Svetskom mrežom pozorišta za decu i mlade ASITEŽ International, SCEN centar i Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu ugostiće celodnevnu međunarodnu konferenciju posvećenu Scenskom dizajnu i novim tehnologijama u pozorištu za decu i mlade u četvrtak, 23. novembra.
Osnovna tema „Dana scenskog dizajna i novih tehnologija“ biće kako u pozorištu za mlade pratiti razvoj tehnologije, s obzirom na to da je ona postala važan, sastavni, deo života. Kako zaista integrisati tehnologiju, a ne koristiti je kao senzaciju, spektakl, pitanje je koje ova konferencija postavlja. O čemu
nam tehnologija omogućava da govorimo? Koja su tehnološka sredstva postala toliko uključena u svakodnevicu da ih sada autori već nužno integrišu u pozorišni izraz? Da li nam tehnologija može pomoći da se približimo deci i mladima? Koji su izazovi i prednosti tehnološke revolucije, i kako o njima govoriti? Sa druge strane, ostaje pitanje maštovitog i kreativnog razigravanja scenskog prostora, originalnosti dizajna u pozorištu za decu i mlade.
TADIJUS FILIPS (USA / Kolumbija) se, kao renomirani pozorišni stvaralac i inovator vredno i suptilno bavi novim tehnologijama i koristi naizgled monotonu platformu za komunikaciju (ZOOM) kao poligon za duhovitu i inteligentnu razmenu ideja sa virtuelnom publikom sa najrazličitijih delova planete. On će se učesnicima kongresa obratiti iz Argentine i govoriće o svom poslednjem projektu koji je razvijao i kreirao u Švedskoj. U razgovoru će takođe učestvovati KRISTIJAN ARIN (Švedska), umetnički direktor i glumac iz pozorišta TEATERI, koji je sa Tadijusom u saradnji upravo premijerno izveo predstavu ZOO MOVIE.
LINEA HAPONEN (Finska) svojim uzbudljivim, maštovitim i snolikim scenskim kreacijama već decenijama kombinuje najrazličitije izvođačke prakse i u potpuno svežoj i uvek originalnoj formi donosi pred svoju mladu publiku svetove pune dinamike, cirkuske veštine, nežne i krhke, samo njoj svojstvene.
Ona će se uživo obratiti učesnicima i predstaviće svoju pozorišnu avanturu od neverbalnog pozorišta do novog cirkusa, lutkarstva i izrazito autorskog scenskog dizajna koji predstavlja poseban pečat u svesti posmatrača.
DAVIDE VENTURINI (Italija) je pionir primene novih tehnologija u pozorištu za decu i mlade. Svojim projektom „Children’s Cheering Carpet“ dokazao je da umesna, inteligentna i svrsishodna primena novih (svakodnevno sve savršenijih) tehničkih i tehnoloških dostignuća može pomerati granice pozorišta za decu i mlade i stalno ih širiti. On će govoriti o svom iskustvu u vezi sa multimedijalnim, interaktivnim predstavama-instalacijama koje je i publika kod nas imala priliku da vidi na festivalu TIBA pre mnogo godina.
DALIJA AĆIN TELANDER (Švedska / Srbija) već je planetarno prepoznata umetnica koja svoje svetove, svaki put drugačije, nove i sve kreativnije, deli sa najmlađom mogućom publikom – bebama. Ona dokazuje da je uz ogroman istraživački rad i promišljanje moguće spojiti upotrebu savremene
tehnologije i potpuno inovativnog scenskog dizajna, stvarajući od pozorišnih predstava koje nam nudi prave umetničke događaje koji se dugo pamte. Dalija će se učesnicima kongresa obratiti sa svojim pogledom na svet novih tehnologija i scenskog dizajna u predstavama koje proizvodi.
FRAU TRAP (Švajcarska), karakteristični po snažnom vizuelnom i muzičkom izrazu, kroz koji otvaraju važne teme, pričaće nam o svojoj poslednjoj produkciji, u kojoj na poseban način kombinuju lutkarsko pozorište, animirani film i tehnologiju, upozoravajući na izazove sa kojima se suočavamo neodgovorno hrleći ka budućnosti.
Poseban deo programa biće posvećen razgovoru o NASTUPU SRBIJE NA 15. PRAŠKOM KVADRIJENALU SCENSKOG DIZAJNA I PROSTORA (PQ), gde je postigla veliki uspeh i osvojila nagrade za najmaštovitiji koncept studentske izložbe, te za aktiviranje zajednice – za nacionalnu izložbu „Moonshine piano“. U razgovoru će učestvovati Andrija Dinulović, direktor projekta i Aleksandra Pešterac, članica kustoskog tima.
U okviru predstavljanja mogućnosti imerzivnih praksi, virtuelne realnosti i novih umetničkih formata učesnici će imati mogućnost da se upoznaju sa radom LABORATORIJE INTERAKTIVNIH UMETNOSTI FDU, kao i sa potencijalima koje pruža savremeni kontekst digitalnog okruženja, novih
tehnologija i multimedijalnog promišljanja umetničkih izraza u celini. U programu će učestvovati dr um. Mirko Stojković, redovni profesor FDU sa izlaganjem “Imerzivno pozorište i nano spektakl”, Branko Sujić, redovni profesor FDU “Mogućnosti virtuelnog prostora u pozorištu”, i Pavle Dinulović, docent sa temom “Dijalog umetnosti i nauke u alternativnim scenskim praksama”. Razgovor će moderirati dr Jovana Karaulić, docentkinja FDU.
Dan scenskog dizajna i novih tehnologija u pozorištu za decu i mlade 23. novembra trajaće od 10 do 17.30.
Program su zajedno uredili dr Sanja Maljković, docentkinja na Odseku za umetnost i dizajn Departmana za arhitekturu i urbanizam FTN, Nikola Zavišić, pozorišni reditelj i dizajner svetla, osnivač Radio.nice. U okviru programa održaće se i predstava Narodnog pozorišta “Toša Jovanović” iz Zrenjanina “Pradevojčica” u subotu, 25. novembra od 11 časova u Pozorištu mladih Novi Sad.
Glavni pokrovitelji konferencije su Grad Novi Sad, Ministarstvo turizma i omladine i Ministarstvo kulture Republike Srbije. Deo programa priređen je uz podršku Švedskog instituta kroz njihov program “Kreativna partnerstva” i u saradnji sa ASSITEJ-om Švedske.
Događaj se održava u sklopu Svetske konferencije izvođačkih umetnosti za decu i mlade “Prekretnica” koja traje od 19. do 25. novembra u Beogradu i Novom Sadu. Studentima osnovnih, master i doktorskih studija obezbeđeno je 90% popusta na cenu propusnice.
Registrujte se za svoju propusnicu putem sajta događaja
Sajt ASITEŽ-a Srbije
Facebook event događaja
Detaljan program:
I dan 23. 11. 2023. od 10h–17h
Uvodna reč 10.00–10.20 h (predstavnik svetskog Asiteža Diana Kržanić Tepavac, kourednik konferencije Nikola Zavišić, koourednica konferencije Sanja Maljković)
Key note: Srbija na Praškom kvadrijanalu 2023 (Aleksandra Pešterac i Andrija Dinulović) 10.20–11.00 h
Glavni program 11.30–17.00 h (30+10)
Linea Hapone (Linnea Happonen; Finska) 11.00–11.40 h
Tadeuš Filip (Thaddeus Phillips; Kolorado) 11.40–12.30 h onlajn
(pauza za ručak – 40 min.)
Dalia Aćin 13.10–13.50 h
Frau Trap (Frau Trapp; Švajcarska) 14.00–14.40 h
David Venturini (Davide Venturini), TPO (Italija) 14.40–15.20 h
Laboratorija interaktivnih umetnosti FDU 15.30–17.00 h
dr Mirko Stojković, redovni profesor FDU, „Imerzivno pozorište i nano spektakl“
Branko Sujić, redovni profesor FDU, „Mogućnosti virtuelnog prostora u pozorištu“
Pavle Dinulović, docent FDU, „Dijalog umetnosti i nauke u alternativnim scenskim praksama“
Moderator: dr Jovana Karaulić, docent FDU
II dan (petak 24. 11, u okviru Asitež marketa, KC Fabrika)
Lokalna scena – okrugli sto o aktuelnim temama 12.00–13.30 h
Kako se snaći u neuslovima – perspektiva mladih umetnika (gosti: pedagozi koji rade s mladima, mladi autori iz RS; moderatori: Nikola Zavišić, Sanja Maljković)
Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies) u cilju unapređenja korisničkog iskustva. Možete saznati više u našoj politici privatnosti.
Klikom na "Prihvatam" se slažete sa upotrebom i čuvanjem kolačića na vašem uređaju.