SCEN razgovori / bioskop / buvljak / jam / izlog / radionice / vrtić
Kada kažemo laboratorija, prvo pomislimo na profesora Baltazara, jednog od najlepših i najomiljenijih crtanih junaka mnogih generacija, autora Zlatka Grgića i njegovih saradnika iz čuvene Zagrebačke škole crtanog filma. Nije u pitanju nostalgija za detinjstvom, već način na koji smo tada doživljavali istraživanje i znanje. Bio je to kreativan proces u kome su pokušaji vodili ka uspehu, a neuspeh činio uobičajeni deo tog puta. Profesor Baltazar imao je magičnu mašinu u kojoj su se kuvale i mućkale ideje, sa dodatkom kašike iskustva, prstohvata sumnje, šolje znanja… Sve to pravilo je buku, ispuštalo paru, grmelo i cvilelo. I onda su izlazila rešenja.
SCENLab_program
sezona 2022/23.
RARE, 2.0
(biti) redak; neuobičajen; izvanredan; izuzetan; jedinstven…
Nismo naučili da tražimo takve ljude, ideje, okruženja.
Da ih pronalazimo. Hvalimo. Vrednujemo. Pokazujemo.
Da ih sledimo. Da im verujemo.
Često, mislimo da i ne postoje.
Mi mislimo da postoje.
I vredni i dragoceni ljudi, i ideje i prostori.
Svake godine ih u programima ScenLab-a, pronalazimo i predstavljamo.
I ove ćemo ponovo.
Sve dok treba.
Dok vas ne uverimo da je sve moguće.
Tatjana Dadić Dinulović i Mia David

Program 2023/24.
- ScenLab_RAZGOVORI: Susreti sa izuzetnim ljudima
Prateći temu ovogodišnjeg programa, želim da, uz tim i goste ScenLab-a, razgovaram sa ljudima koje sam sreo, radio sa njima i smatram ih izuzetnim za sebe i svoje shvatanje sveta (života, rada, društva, kulture…). Naziv ciklusa pozajmio sam od Pitera Bruka, koji je 1979. snimio istoimeni film, a on, opet, taj naslov preuzeo od Geogrija Gurđijeva i njegove knjige objavljene 1963. godine. Gurđijev je bio izuzetno važan za Bruka, Bruk za mene i tako dalje. Ni jednog ni drugog više nema, ali zbog toga njihova dela ne gube snagu i uticaj – naprotiv. Pogled Gurđijeva na smisao i način života, jednako kao i celokupan Brukov raznorodan i raznovrstan opus posvećen trajnom preispitivanju pojma, uloge i značaja pozorišta, važne su linije u istraživanju i stvaralaštvu brojnih savremenih umetnika.
Mnogi izuzetni ljudi već su nam bili u gostima, a ove godine ćemo se sresti i razmeniti misli sa četvoro novih sagovornika – izvanrednih i jedinstvenih na sasvim različite načine. To su:Sonja Lončar, pijanista i kompozitor, doktor muzičke umetnosti, vanredni profesor FMU, članica kamernog sastava LP duo
VIDEO SCENlab_razgovori: Sonja Lončar
Milosav Saki Marinović, dramaturg, dramski pisac i kopirajter, nekadašnji direktor Justat-a i Bijenala scenskog dizajna, sada izdavač časopisa „Lice
ulice“Darko Nedeljković, arhitekta i scenograf, ranije u Pozorištu Atelje 212, magistar umetnosti, redovni profesor scenskog dizajna na FTN-u
Besfort Idrizi, glumac, reditelj, predavač, producent, dekan FDU, Skoplje.
Osnovna tema ovogodišnjih razgovora biće lična iskustva u uspostavljanju odnosa prema sebi, zajednici i društvu, u savremenom kontekstu koji, bar kod nas, ili, bar za mene odlikuje relativizacija sistema vrednosti, izostanak istorijskog sećanja i odsustvo ideja o budućnosti. „Šta da se radi“, u takvim okolnostima, kako je moguće delovati, sa kakvim ciljevima i ishodima – temeljna su pitanja na koja smo, po mom uverenju, dužni da damo odgovore „onima na koje smo čekali“.
Radivoje Dinulović, urednik programa
- ScenLab_BIOSKOP: Odrastanje
SEZONA 7
TEMA: ODRASTANJEScenLab bioskop projekat je studenata osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna, koji su u već 6 sezona u rasponu od 8 godina dovodili bioskopsko iskustvo u prostor Scenske laboratorije „Borislav Gvojić” na Fakultetu tehničkih nauka. Ove školske godine tradicija se nastavlja od strane studenata druge godine.
Dok je tema ovogodišnjeg ScenLab programa pod nazivom rare, koja se bavi istraživanjem neuobičajenosti i jedinstvenošću, ScenLab bioskop nudi svoj osvrt na neuobičajene, jedinstvene okolnosti, likove i prostore koji, univerzalnim jezikom filma, govore o jednoj etapi života. Načini na koje se može kreirati i zabeležiti jedan od krucijalnih perioda za samospoznaju, mogu se doticati izvanrednih, retkih tema, no ništa manje bliskih nama, nama koji učimo, osećamo, razvijamo se – nama koji odrastamo. Sezonu otvara film Kradljivci bicikla, a ukupan broj filmova je 10. Projekcije će se održavati dva puta mesečno, od novembra do aprila, četvrtkom.
Ulaz je besplatan.
Vidimo se!Urednici: Anđelija Vasić, Tatjana Budišić, Anđela Radun, Uroš Antić, Jovana Ereiz
NOVEMBAR
Kradljivci bicikla (Ladri di biciclette)
rež. Vittorio de Sica, 1948.
termin: 2.11.2023. 19hDECEMBAR
Specijalno vaspitanje
rež. Goran Marković, 1977.
termin: 14.12.2023. 19hŠerbuški kišobrani (Les parapluies)
rež. Jacques Demy, 1964.
termin: 28.12.2023. 19hFEBRUAR
Fabelmanovi (The Fabelmans)
rež. Steven Spielberg, 2022.
termin: 8.2.2024. 19hProjekat florida (The Florida project)
rež. Sean Baker, 2017.
termin: 15.02.2023. 19hGde je kuća mog prijatelja? (Khane-ye doust kodiast)
rež. Abbas Kiarostami, 1987.
termin: 29.2.2024. 19hMART
Lilja zauvek (Lilya 4-ever)
rež. Lukas Moodysson, 2002.
termin: 7.3.2024. 19hAmarkord (Amarcord)
rež. Federico Fellini, 1973.
termin: 24.3.2024. 19hAPRIL
Zbogom, deco (Au revoir Les Enfants)
rež. Louis Malle, 1987.
termin: 11.4.2024. 19hDiplomac (The Graduate)
rež. Mike Nichols, 1967.
termin: 25.4.2024. 19h - ScenLab_BUVLJAK
Svaka stvar na Buvljaku je jedinstvena, nema dva ista komada.
Stvari koje se nude nose energiju prethodnih vlasnika. Svaki komad nosi lični pečat i priča sopstvenu priču.
Ovaj program osmišljen je da bi okupio različite i međusobno nepoznate pojedince sa idejom da ih poveže kroz korisnost razmene. Buvljak ima za cilj osvešćivanje pojedinca o značaju društvene povezanosti i ideju humanosti u svrhu osnaživanja zajednice. Kroz ekološki aspekt programa, iskazan kroz reciklažu odevnih predmeta, razvija se i ideja o korisnosti i nužnosti produženja životnog veka proizvoda u cilju očuvanja životne sredine. Velike količine odeće završavaju na deponijama jer prvobitnom vlasniku više nisu potrebne. To ovaj projekat percipira kao društveni problem. Kroz produžavanje životnog veka proizvoda smanjuje se količina otpada i podiže ekološka svest. Ideja je da zainteresovani tokom radne nedelje koja prethodi Buvljaku u ScenLab donose stvari koje im više nisu potrebne, a pogodne su za dalju upotrebu. Mogu doneti sve što smatraju da je u dobrom stanju, odeću, obuću, igračke,… U ovom projektu ne postoji odnos kupac – prodavac koji je uobičajen za tržište polovnih stvari. Sve što smo prikupili biće moguće kupiti na samom događaju slanjem SMS poruke na broj 3030. Umesto cene na stvarima će biti istaknut broj SMS poruka. Sva odeća koja na Buvljaku ne bude prodata biće donirana u humanitarne svrhe (link).Program je namenjen dvema grupama svih starosnih dobi:
– onima koji imaju nešto što im više ne treba i žele da ga daju nekom drugom; i
– onima koji traže jedinstvene stvari sa pričom.Urednice programa: Katarina Blažić i Tanja Stefanović
Datumi: 10.12. i 19.05.
- ScenLab_JAM
ScenLab_JAM je interaktivni, multidisciplinarni događaj kojim oživljavamo prostor Scenske laboratorije, obnavljajući njegov prostorno-tehnološki potencijal za muzičke događaje.
Prostor će, iznova, svaki put biti scenski artikulisan, u zavisnosti od vrste muzike i tipa događaja, a publika će uživati u različitim muzičkim žanrovima, sa studentima kao muzilčarima. Publika je pozvana da bude aktivni učesnik svakog događaja, a studenti da istraže potencijal laboratorije koji njih poziva na kreativnost, timski rad, razvoj tehničkih veština, stvaranja novih ideja i pogleda na svet oko nas.Očekujemo vas da zajedno đuskamo!
Urednik programa: Igor Ljubić
Datumi: 30.11; 21.12; 28.03; 30.05.
- ScenLab_VRTIĆ: Taktilarijum
Retke su kuće od tekstila.
Retke su knjige od tekstila.
Retko se viđa tekstilni grad.
Ili hrana od tkanine.
Ali to sve postoji! U našoj mašti, na našim radionicama!Ove sezone koristimo tekstil kao izražajno sredstvo. Pravićemo kuće, gradove, knjige, igračke, hranu i razne druge predmete od tkanine. Deca će razvijati finu motoriku tako što će makazama isecati delove tkanine i spajati ih iglom (uz pomoć volontera), epkom ili heftalicom.
Uz vođu radionice, u radu učestvuju i Volonteri – studenti osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna. Oni deci pomažu da seku makazama, šiju i lepe, ali i brinu o njima tokom radionice.
Roditelji ne mogu da budu na radionicama, te se po dete mogu vratiti nakon završetka termina radionice, ili ih sačekati u holu ispred laboratorije.
Proces rada će biti fotografisan i ukoliko lice deteta bude jasno vidljivo na fotografiji, putem mejla će biti tražena dozvola od roditelja pre objavljivanja na Scen sajtu.Roditelji prijavljuju decu putem maila scenlabvrtic@gmail.com najkasnije 5 dana pre termina radionice. Maksimalan broj učesnika je 10. Program je namenjen deci od 6 do 8 godina.
Radionice su besplatne.
Radionice vodi: Dragana Pilipović
Datumi: 05.11; 26.11; 24.12; 31.03; 28.04; 26.05.
SCENlab arhiva
- 2022/23
Programski tekst: 10 GODINA ŠKOLE
Ova škola uskoro puni 10 godina. To znači da je taman stasala da sve razume. Može da prati, da vežba, da se igra. Može da postavlja pitanja. Ponešto zna, ali sve više razume šta sve ne zna.
Ova škola je mlada. Vesela je. Nekad smorena. Nekad premorena. Ali je mlada. Pa se brzo odmori.
Ova škola voli da putuje. I da se druži. Još uvek hoće sve da proba.
Ovo škola je svestrana. Ali ume da postavi prioritete.
Ova škola je emotivna. Često plače, ali se zato i najjače smeje. Mislim, to nije čudno, ipak je rak u horoskopu. Voli da igra. I da pliva. Voli i da jede.
Ova škola se stalno preispituje. Čas misli da ništa ne valja, čas da je najbolja.
Ova škola voli što je škola. A voli i što je mlada. Malo se boji da će kad ostari postati dosadna. Još uvek je zabavna. Bar to misli za sebe.
Ova škola će napraviti veliku žurku za svoj rođendan. Zvaće sve one koji su bili tu u ovih njenih 10 godina. Iako je mlada, zna da ne bi bila to što jeste da mnogo, baš mnogo ljudi nije verovalo u nju.
Urednice programa: Tatjana Dadić Dinulović i Mia David
Vizuelni identet sezone: Mia David
Dizajn i produkcija događaja: Maja Vilić, Vođa tima, Darko Sekulić, Tanja Stefanović i Katarina Blažić
Tehnička produkcija i realizacija: Tatjana Babić, Šef Scenske laboratorije Borislav Gvojić, Vladimir Savić, Vođa tima, Igor Ljubić, Jelena Kajtes
Tehnički tim: Nina Bogdanović, Maja Bogdanović, Magdalena Cvetković, Jovana Dugonjić, Jovana Drašković, Maryam Kristina Gbaya, Miona Grujić, Stanislav Halas, Anđela Jokanović, Doroteja Jonov, Teodora Jonuzović, Jelena Kajtes, Jovana Katić, Anja Kodić, Anđela Kurevija, Lidija Mijatović, Marija Mladenović, Ivan Nikolovski, Isidora Pokrajac, Veronika Pavlov, Zorana Rabrenović, Isidora Stanojević, Darko Sekulić i Marianna Travia
Dizajn sadržaja za društvene mreže: Maja Vilić i Lena Jankov
Foto tim: Maja Bogdanović, Katarina Blažić, Magdalena Cvetković, Lara Dragaš, Jovana Dugonjić, Jelena Kajtes, Marija Mladenović, Doroteja Jonov, Veronika Pavlov, Zorana Rabrenović iTanja Stefanović
Šef Scenske laboratorije Borislav Gvojić: Tatjana Babić
SCENLab_razgovori: Pozorište, iz četiri ugla
Pogled, nakonBijenala scenskog dizajna 2022.Urednik: Radivoje Dinulović
ScenLab_razgovori će, u novoj sezoni, biti posvećeni preispitivanju stanja u savremenoj scenskoj produkciji u regionu (prostoru nekadašnje Jugoslavije), a na osnovu uvida u ishode obnovljenog Bijenala scenskog dizajna, održanog septembra 2022. godine. Uloga, karakter i uticaj scenskog dizajna biće razmatrani iz ugla umetnika – kostimografa (Jelisaveta Tatić Čuturilo), scenografa (Igor Vasiljev) i reditelja (Mirko Radonjić), ali i producenta (Aleksandra Ilić, JDP), budući da „živimo u vremenu u kojem na sceni možemo reći gotovo sve, ali samo ukoliko nam to dozvole produkcijski okviri“[1]. Jedna od centralnih tema razgovora je odnos prema pozorišnoj predstavi kao organizmu, gde je scenski dizajn shvaćen „prije svega kao zajednički autorski i izvođački stav, a tek potom kao zbir raznorodnih umjetničkih doprinosa“[2]. Kakve zaključke možemo izvesti iz izbora dvanaest predstava nominovanih za nagrade od strane selekcione komisije, a kakve iz odluka o četiri nagradeo kojima je odlučivao žiri?Šta nam diskusije vođene u različitim formatima tokom Bijenala govore o scenskom dizajnu u regionalnom pozorišnom prostoru, a šta o mogućnostima da taj prostor posmatramo kao zajednički uprkos svim preprekama i ograničenjima? Kako da se, sa druge strane, najpre među sobom, a potom i pred drugima založimo za reafirmaciju suštinskog značaja koji scenski dizajn u pozorištu uvek ima, nezavisno od formi kojima se izražava, od materijalnih mogućnosti, kao i od vrste prostora u kojima predstave nastaju i žive? Gde je mesto scenskog dizajna, u stvaralačkom postupku, procesu produkcije, umetničkim, repertoarskim i kulturnim politikama, u odnosu prema publici, u teoriji, kritici, izlagačkim praksama i edukaciji?
Program:
Četvrtak, 22. decembar 2022, Filip Jovanovski, vizuelni umetnik i scenograf – link ka videu
Četvrtak, 30. mart 2023, Jelisaveta Tatić Čuturilo, kostimograf – link ka videu
Četvrtak, 27. april 2023, Jovana Karaulić, producent – link ka videu
SCENLab_bioskop
SEZONA 6:8ljenost / osamljenost
Urednici: Jovana Katić, Anđela Kurevija, Marko Čizmanski, Marija Mladenović, Magdalena Cvetković, Doroteja Jonov, Isidora Stanojević, Zorana Rabrenović i Jovana Drašković
ScenLab bioskop nastao je 2015. godine kao inicijativa studenata osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna. Ove godine, bioskop vode studenti druge godine, a želja nam je da, za nas značajna svetska kinematografska ostvarenja, vratimo na filmsko platno, zajedno sa novim talasom studentskih filmova.
Sada, nakon dve godine pauze, bioskop ponovo radi!
Nova sezona nosi naziv 8ljenost / osamljenost. Inspirisani proteklim Bijenalom scenskog dizajna, bavimo se temom usamljenosti kroz različite žanrove filma. U svakom od njih pratimo protagoniste koji se mire i/ili bore sa sopstvenom i kolektivnom otuđenošću. Sezonu otvara film UBISTVO S PREDUMIŠLJAJEM. Projekcije u bioskopu održavaće se dva puta mesečno, osim u februaru, kada ćemo se sresti jednom.
Program:
1. 12. 2022, 19.00h, Ubistvo s predumišljajem, režija: Gorčin Stojanović
15. 12. 2022, 19.00h, Divlje jagode (Wild strawberries), režija: Ingmar Bergman
2. 3. 2023, 19.00h, Murina, režija: Antoneta Alamat Kusijanović
16. 3. 2023, 19.00h, Ona (Her), režija: Spajk Džounz (Spike Jonze)
6. 4. 2023, 19.00h, Oslo, 31. avgusta (Oslo, august 31st), režija: Joakim Trir (Joachim Trier)
13. 4. 2023, 19.00h, Slikakojaostaje (Powidoki / Afterimage, režija: Andžej Vajda (Andrzej Wajda)
20.4.2023, 19.00h, Dva studentska filma
SCENLab_radionice za srednjoškolce
Urednica: Romana Bošković Živanovič
Program:
Radionica 1: Paper clothing ili Odeća od papira / Vođa radionice: Darinka Mihajlović, kostimograf, sa studentima 3. godine osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna
Radionica 2: Šta nam priča svetlo / Vođe radionice: Vladimir Savić, Nađa Vukorep i Igor Ljubić, sa studentima iz tehničkog tima SCENLab-a
Radionica 3: Prostor za nas / Vođa radionice: Tatjana Babić zajedno sa studentima 4. godine osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna
Radionica 4: Zvučna skulptura / Vođa radionice: Dragana Vilotić
Radionica 5: Prostor sna / Vođa radionice: Dragana Pilipović
SCENLab_vrtić
Moj prostor
Urednica: Dragana Pilipović
Kroz ovogodišnju temu „moj prostor“, deca predškolskog uzrasta će kroz 5 radionica razvijati svoju maštu. Ideja je da od najmanje prostorne celine – odela koje dete nosi – pa sve do nivoa grada, dete razvija svoje motoričke sposobnosti, kao i različite prostorne razmere.
Uz vođu radionice, u radu učestvuju i volonteri – studenti osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna. Oni su uključeni u rad sa decom, vode računa da deca ne napuštaju radni i pomažu deci pri sečenju materijala makazama i lepljenju zadatih struktura.
Radionice su namenjene samo deci, pa roditelji ne mogu da im prisustvuju, te se po dete mogu vratiti nakon završetka termina radionice, ili ih sačekati u holu.
SCENLab_izlog
Urednice: Sanja Maljković i Tatjana Dadić Dinulović
Scenska laboratorija, u prizemlju FTN-a, ima veliki izlog. Sve što se događa unutra, u prostoru laboratorije, vidljivo je za prolaznike (studente, goste, profesore, kolege… ). Oni zaviruju unutra da bi videli šta se tamo dešava, ukoliko se nešto dešava. Njihova radoznalost je kratkotrajna, pa prolaznici-gledaoci brzo nastavljaju dalje.Onima koji su unutra (studenti, gosti, profesori… ), prolaznici mogu biti zanimljivi, dekoncentrišući, nevidljivi, obični… Izlog nam je, tako, i mesto susreta, i zaklon i mesto predstavljanja. Ove godine, izlog postaje mala galerija u kojoj ćemo prikazati najznačajnije radove naših studenata u proteklih deset godina, ali i onih koji će to možda biti – putem plakata, prostornih i zvučnh instalacija, svetla i dečjih radova.
20. novembar – 17. decembar 2022. Izložba Prekrajanje
Kustos: Tatjana Dadić Dinulović
Dizajn plakata: Katarina Keti Zaharijev18. decembar 2022 – 7. februar 2023. Gagin dečji novogodišnji izlog
Kustos: Dragana Pilipović
Dizajn plakata i instalacija: učesnici ScenLab vrtića8. februar – 31. mart 2023. Izložba Deca
Kustosi: Tatjana Dadić Dinulović, Vladimir Ilići Vladimir Savić
Dizajn plakata i instalacija: studenti master programa Scenske arhitekture i dizajna1. jul – 30. septembar 2023. Izložba Nastup Srbije na Praškom kvadrijenalu 2023.
Kustos: Tatjana Dadić Dinulović / Fotografije: Nemanja KneževićČEMU UMETNOST SLUŽI DANAS?
25. maj 2023: Matko Botić (Rijeka, 1980), teatrolog, dramaturg i muzičar koji živi i radi u Zagrebu i Splitu. – link ka videu
- 2021/22
PROLOG U BIJENALE SCENSKOG DIZAJNA:
dvadeset pet godina kasnijeDvadeset pet godina od prve Glavne izložbe održane u Muzeju primenjenih umetnosti u Beogradu i prvog Bijenala scenskog dizajna, renomirane i visoko vrednovane manifestacije na prostoru SRJ posvećene scenskom dizajnu i scenskom prostoru, Bijenale scenskog dizajna počinje svoj novi život u septembru 2022. godine, u Novom Sadu.
Ove sezone ScenLab program uvodi nas u BiSD kroz tri programske celine, posvećene fluidnim scenama, glavnoj temi Bijenala: ScenLab razgovori, ScenLab vrtić i ScenLab na putu.
Pozivamo vas da, posle dve godine, ponovo budemo zajedno uživo, da razgovaramo, savladavamo različite veštine, družimo se i mislimo.
Tatjana Dadić Dinulović i Mia DavidŠef Scenske laboratorije „Borislav Gvojić“:
Tatjana BabićUrednice programa:
Tatjana Dadić Dinulović i Mia DavidProdukcija događaja:
Luna Šalamon i Maja VilićTehnička produkcija i realizacija:
Vladimir SavićTehnički tim:
Nađa Vukorep, Igor Ljubić, Isidora Pokrajac, Veronika Pavlov, Katarina Blazić, Lidija Mijatović, Jelena Kajtes, Jovana Dugonjić, Nina Bogranović, Maja Bogdanović, Mijailović Katarina, Vanja Evđenić, Teodora Januzović, Gbaya Maryam Kristina, Ognjen Alimpić, JovanaTešić, Ivona Melvan, Igor Stojanović, Vladimir Avramovic, Srđan Radaković i Ivan Nikolovski.Foto tim:
Maja Bogdanović, VanjaEvđenić, JovanaDugonjić, JelenaKajtes, Tanja Stefanović, Katarina Blažić i Veronika Pavlov.SCENlab_razgovori
Sezona 9: Fluidne scene i pejzaži usamljenosti
Ovogodišnji ciklus razgovora povezan je sa temom predstojećeg Bijenala scenskog dizajna. Fenomen fluidnih scena posmatramo kao potragu za autentičnim iskustvima, za prisutnošću u stvarnom svetu i povezanošću sa istim. ovaj fenomen suprotstavljamo osećaju usamljenosti savremenog pojedinca, koji i dalje ima potrebu za pripadanjem i stvaranjem zajedničkog. Pozvani gosti će govoriti o usamljenosti u procesu umetničkog stvaranja kao i o potragama, putevima i načinima da se iz te usamljenosti stvore prostori za kolektivno iskustvo.
Urednica programa: Mia David
Četvrtak, 31. mart, 19.00h
Gost: Nenad Marić – Kralj Čačka – link ka videu
Razgovor vodi: Sanja MaljkovićSreda, 27. april, 19.00h
Gost: Branko Hojnik – link ka videu
Razgovor vodi: Radivoje DinulovićSCENlab_na putu
Okupljeni oko zajedničke ideje da se mladi oprobaju u različitim radioničarskim aktivnostima koji imaju direktno veze sa scenskim dizajnom ili se tiču nekog aspekta ove oblasti, organizujemo niz radionica koje će se desiti u Scenskoj laboratoriji „Borislav Gvojić“ i na raznim drugim lokacijama.
Urednici programa: Romana Bošković Živanović, Aleksandra Pešterac i Darinka Mihajlović alias Selena Orb.
Subota, 5. mart 2022, 14.00h
Pozorište senki
radionicu vodi Sanja MaljkovićSubota, 26. mart 2022, 14.00h
Nevidljive tehnologije pozorišta – backstage tura
radionicu vode Romana Boković Živanović i Maja Bogdanović (studentkinja III godine OAS SATiD)Subota, 16. april 2022, 14.00h
Kostim – kao sredstvo da postanete neko drugi
radionicu vodi DarinkaMihajlović alias Selena OrbSubota, 21. maj 2022, 14.00h
Kako oživeti prostor?
radionicu vode Aleksandra Pešterac (prostor) i Mina Stojanov (studentkinja III godine OAS SATiD)Subota, 11. jun 2022, 14.00h
Radionica u radionici ili Kako nastaje umetničko delo
radionicu vodi Andrija DinulovićSCENlab_vrtić
Sezona 5: Lutke
Radionice SCENlab vrtića priprema su za Bijenale scenskog dizajna, i za izložbu u izlozima Šok zadruge, kao dela pratećeg programa Sterijinog pozorja u Novom Sadu. Svaka od radionica posvećena je jednoj temi, kako bi učesnici izradili poluproizvod koji će, kasnije, biti dovršen tokom radionica na BiSD. Razvijaćemo pozorište lutaka pravljenjem scenografija (mobilnih kutija za igranje predstava), tj. prostora igre u kome će deca pokretati lutke na raličite načine – rukama odozgo, lutkama koje se navlače na ruke (ginjole) ili maskama za lice.
Radionice vodi: Dragana Pilipović
Saradnice: Sara Škvorc, Maja Bogdanović, Nina Bogdanović i Vanja Evđenić.
Teme:
- Osmišljavanje i formiranje scene/kulise takve da ujedno može biti korišćena kao paravan za sve tri forme igranja sa lutkama: za marionete, za ginjole i za maske.
- Lutke marionete – korišćenjem različitih materijala (drvo, karton, tkanina, gips…) prave se lutke sa pokretnim delovima kojima se upravlja koncem ili žicom.
- Lutke ginjole – upravljanje „ručnom“ lutkom, onu koju lutkar navlači na ruku poput rukavice. Ginjol se pokreće pomicanjem prstiju, rotacijom šake i podlaktice. Deca će imati priliku praviti ginjole od materijala po želji i oprobati se u prezentaciji istih.
- Maske za lice – deca će imati priliku da svoju kreativnost ispolje kroz kreiranje maski za lice upotrebom raznih materijala (karton, papir, kolaž papir, tkanina, gips…). Njihovim kombinovanjem i spajanjem doći će do konačnog proizvoda.
ČEMU UMETNOST SLUŽI DANAS?
25. maj 2022, Slobodan Unkovski, pozorišni reditelj – link ka videu
- 2020/21
SCENLAB_RAZGOVORI su zbog situacije sa pandemijom COVID-19 bili održani online u okviru simpozijuma: Prakse scenskog dizajna – ka novom bijenalu (17-19.12.2020.)
Tema ovog skupa nastaje zahvaljujući razvoju kustoskih i umetničkih praksi scenskog dizajna u okviru Praškog kvadrijenala, najznačajnije svetske manifestacije posvećene scenskom dizajnu i scenskom prostoru, a iz ugla vrednovanja i kritičkog promišljanja svih segmenata profesionalne pozorišne produkcije u Srbiji i regionu.Simpozijum čine četiri programske celine: „Pouke Bijenala“, „Kako izložiti događaj?“, „Šta smo naučili u školi?“ i „Budućnost scenskog dizajna: kontekst kao povod ili kao prepreka za stvaranje“, u okviru kojih će govoriti profesionalci, pedagozi i teoretičari scenskog dizajna. Deo simpozijuma je posvećen i najmlađima, koji će imati priliku da učestvuju na kreativnoj radionici: „Ko hoće da se igra sa nama: scenski dizajn iz ugla najmlađih“.
POUKE BIJENALA
17.12.2020, 12hUčesnici:
Dragan Protić (SRB), arhitekta
Igor Vasiljev (HRV), scenograf
Maja Mirković (SRB), kostimografkinja i scenska dizajnerka
Dušan Kaličanin (SRB), aktivista kreativnih industrija
Moderator: Radivoje Dinulović, arhitektaKAKO IZLOŽITI DOŽIVLJAJ?
17.12.2020, 15hUčesnici:
Siniša Ilić (SRB), vizuelni umetnik i scenograf
Monika Ponjavić (BiH), arhitektica, scenska dizajnerka, teatrološkinja, filmska i TV kritičarka
Marko Golub (HRV), likovni kritičar i kustos
Filip Jovanovski (MKD), vizuelni umetnik i radnik u kulturi
Miodrag Kuč (SRB), arhitekta
Aleksandar Brkić (SRB), menadžer u kulturi
Moderator: Mia David, arhitektica i kustoskinjaŠTA SMO NAUČILI U ŠKOLI?
18.12.2020, 12hUčesnici:
Sodja Lotker (SRB/CZE), dramaturškinja i rediteljka, Akademija izvođačkih umetnosti, Prag
Ana Martina Bakić (HRV), arhitektica i scenografkinja, Arhitektonski fakultet, Zagreb
Ivana Knez (HRV), arhitektica i scenografkinja, Arhitektonski fakultet, Zagreb
Pavle Stamenović (SRB), arhitekta, Arhitektonski fakultet, Beograd
Sanja Maljković (SRB), scenografkinja i arhitektica, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
Radivoje Dinulović (SRB), arhitekta, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
Moderator: Mia David, arhitektica i kustos, Fakultet tehničkih nauka, Novi SadBUDUĆNOST SCENSKOG DIZAJNA: KONTEKST KAO POVOD ILI PREPREKA ZA STVARANJE
18.12.2020, 15hUčesnici:
Nikola Radosavljević (SRB), vizuelni umetnik
Una Jankov (SRB), scenska dizajnerka i dizajnerka kostima
Lana Pavkov (SRB), filmska rediteljka
Moderatori: Jelena Ivančević i Danijela Matović, studentkinje četvrte godine osnovnih studija
Scenske arhitekture, tehnike i dizajnaKO HOĆE DA SE IGRA SA NAMA: SCENSKI DIZAJN IZ UGLA NAJMLAĐIH
19.12.2020, 10–12hProgram uživo:
CIKLUS PREDAVANJA: Čemu umetnost služi danas?
Borut Vild, profesor, petak 23. oktobar 2020. – link ka videu
- 2019/20
KUĆA NA MESECU
Ove, 2019. godine, obeležili smo jedan od najvažnijih događaja u istoriji čovečanstva –pedeset godina od sletanja misije Apolo 11 na Mesec, i prvog, fizičkog koraka koji je ljudsko biće napravilo van teritorije Zemlje. Zato, uz istoimenu pripovetku Branka Ćopića, ovogodišnji ciklus razgovora nosi naziv Pohod na M(j)esec i inspiracija je za temučitave sezone programa Scenske laboratorije pod nazivomKuća na Mesecu.
Šta je MESEC?
jedini Zemljin prirodni satelit
vidimo ga zahvaljujući Sunčevoj svetlosti
ritam njegovih faza osnova je za mnoge kalendare
uzrokuje plimu i oseku
smiruje oscilacije Zemljine lopte i klimu čini stabilnijom
predmet je divljenja
opčinjava nas
uznemirava ljudske misli i usporava snove
dovodi ljude u stanje rastrojstva
izaziva nesanicu
to moon away znači sanjariti
mesečarenje je hodanje u snu
niko ne jede narandže pod punim Mesecom/ Federiko Garsija Lorka (Federico García Lorca)
Fly me to the Moon / Frenk Sinatra (Frank Sinatra)
Oj, Meseče ti sve znaš / Dušan Jovanović i tamburaška družina Orao
Moonlighting / Glen Gordon Keron (Glenn Gordon Caron)
Moonlight / Beri Dženkins (Barry Jenkins)
vukovi zavijaju prema punom Mesecu
vidimo ga kao ljudsko lice
simbol je nemogućeg ili teško dostižnog.
Ove sezone tragamo za načinima da na Mesecu izgradimo kuću.
Šef Scenske laboratorije „Borislav Gvojić“:
Tatjana BabićUrednici godišnjeg programa:
Tatjana Dadić Dinulović i Mia DavidDizajn događaja:
Luna Šalamon i Maja IvanovićProdukcija događaja:
Janko DimitrijevićTehnička produkcija i realizacija:
Vladimir SavićTehnički tim:
Aleksandra Tatić, Milena Grošin, Nađa Vukorep, Igor Ljubić, Marija Varga, Danijela Matović, Sara Dedić, Ana Divić, Darko Sekulić, Nikola Stojadinović,Stefan Milošević, Predrag Veljković, Luka Milovanović, Jovana Tešić, Nina Putnik, Ivona Melvan, Igor Stojanović, Luka Majkić i Vladimir Avramović.Foto tim:
Ana Divić, Irena Antin, Vladimir Avramović i Katarina Mijailović.SCENLab_razgovori: POHOD NA M(J)ESEC: razmišljanje naglas
Urednik: Radivoje Dinulović
Četvrtak, 28. novembar 2019., 19:00h
Gost / Nebojša Romčević, dramaturg
Razgovor vodi / Radivoje DinulovićČetvrtak, 26. decembar 2019., 19:00h
Gost / Nenad Ilić, reditelj, književnik i sveštenik SPC
Razgovor vodi / Radivoje DinulovićČetvrtak, 26. mart 2020., 19:00h
Gost / Sonja Lončar, pijanista i kompozitor
Razgovor vodi / Tatjana Dadić DinulovićČetvrtak, 23. april 2020., 19:00h
Gost / Jasna Đuričić, glumica
Razgovor vodi / Radivoje DinulovićSCENLAB_DANCEFLOOR 2019/20.
SEZONA 2:
Žurka kao umetničko deloScenlab_dancefloor je prostorna zvučna instalacija u kojoj se kroz sintezu muzike i prostora postiže ekstaza. To je novi osećaj stvarnosti, koji nam opušta telo i oslobađa pokret. Ovakvim pristupom prostoru i događaju, žurka se može shvatiti kao umetničko delo.
Nastavljajući program koji je u prethodnoj sezoni pokrenula i realizovala Aleksandra Lozanović, publika će u 2020. godini imati priliku da sluša dva jednoipočasovna DJ-seta odabranih izvođača. Gosti programa su domaći autori elektronske muzike Чорбика (Jelena Stanković) i Runy (Stefan Rončević).
Za odgovarajući vizuelni doživljaj zadužen je Tim Scenlab dancefloor, u koji su uključeni studenti Scenske arhitekture, tehnike i dizajna koji vode ovaj program i ujedno osmišljavaju prostor za oba DJ nastupa. Studenti koji su autori ovog programa sarađuju sa članovima sekcije dizajna svetla i članovima Scenlab tehničkog tima prilikom realizacije svakog događaja.
U želji za proširivanjem publike programa Scenlab dancefloor-a, biće organizovana dva promotivna događaja nedelju dana pre svakog nastupa. Autori programa imaju želju da na ovim događajima, osim prikazivanja prošle i predstavljanja predstojeće sezone, prostornim intervencijama upoznaju publiku sa temom kojom se bave – Žurkom kao umetničkim delom.
Urednici programa / Tim Scenlab dancefloor:
Ana Divić, Jelena Ivančević, Danijela Matović, Stefan Milošević, Darko Sekulić, Nikola Stojadinović, Milica Surutka i Marija VargaProgram:
27. februar 2020., 20:00-21:30h
Izvođač / Чорбика (Jelena Stanković)
Dizajn prostora: Ana Divić, Jelena Ivančević, Danijela Matović, Stefan Milošević, Darko Sekulić, Nikola Stojadinović, Milica Surutka i Marija Varga30. april 2020., 20:00-21:30h
Izvođač / Runy (Stefan Rončević)
Dizajn prostora: Ana Divić, Jelena Ivančević, Danijela Matović, Stefan Milošić, Darko Sekulić, Nikola Stojadinović, Milica Surutka i Marija VargaSCENlab bioskop
V SEZONA:
Shh…Filmski kutak počinje!Scenlab bioskop nastao je 2015. godine kao inicijativa studenata osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna. Cilj Scenlab bioskopa jeste da značajna svetska kinematografska ostvarenja vrati na filmsko platno.
Nova sezona nosi naziv Shh…Filmski kutak počinje!. Filmovi su povezani tematikom i vizuelnom estetikom, a izabrani prvenstveno zbog naše ljubavi prema njima. Projekcije u Scenlab bioskopu biće održavane dva puta mesečno sa početkom u 20:00 časova.
Urednici: Nikola Stojadinović, Danijela Matović, Milica Surutka, Predrag Veljković, Marija VargaPušteni filmovi: Elvira: Gospodarica Tame (Elvira: Mistress of the Dark), režija: Džejms Sinjoreli (James Signorelli); Mandarina (Tangerine), režija: Šon Bejker (Sean Baker); Četiri sobe (Four rooms), režija: Alison Anders (Allison Anders), Aleksandar Rokvel (Alexandre Rockwell), Robert Rodrigez (Robert Rodriguez), Kventin Tarantino (Quentin Tarantino); Bulevar zvezda (Mulholland Drive), režija: Dejvid Linč (David Lynch); Viktorija (Victoria), režija: Sebastijan Šiper (Sebastian Schipper); Peče Peče Peče (Burn Burn Burn), režija: Čenja Baton (Chanya Button); Sveta planina (La montaña sagrada), režija: Alehandro Hodorovski (Alejandro Jodorowsky); Mamica (Mommy), režija: Gzavje Dolan (Xavier Dolan); Moramo da razgovaramo o Kevinu (We Need to Talk About Kevin), režija: Lin Remzi (Lynne Ramsay); Otpozadi (Irréversible), režija: Gaspar Noe (Gaspar Noé); Klimaks (Climax), režija: Gaspar Noe (Gaspar Noé).
SCENlab radionice
Četvrtak, 14. novembar 2019., 15:00h
PROSTOR PRIČE: Kako se pravi scenografija?
Radionicu vode / Dragana Pilipović, Maja Ivanović i Jelena VeljkovićČetvrtak, 12. decembar 2019., 15:00h
PROSTOR IGRE: Kako se pravi mašta?
Radionicu vodi / Ilić VladimirČetvrtak, 23. januar 2019., 15:00h
PROSTOR TELA: Kako se pravi kostim?
Radionicu vodi / Darinka MihajlovićČetvrtak, 5.mart 2020., 15:00h
PROSTOR UPOZNAVANJA: Kako se pravi scenski događaj?
Radionicu vode / Daniela Dimitrovska i Luna ŠalamonSCENlab vrtić
SEZONA 4: SCENOGRAFIJA
Autor: Dragana Pilipović
Radionice četvrtog ciklusa Scenlab vrtića odnose se na temu scenografije sa osvrtom na temu čitavog ciklusa ovogodišnjeg Scenlab programa Kuća na Mesecu. Scenografije bi kroz radionice bile razrađivane kroz crtež i kolaž, potom kroz asamblaž, pa zatim i 3d prikaz, i to od nivoa manje (1:25) do nivoa veće razmere (1:1). Uz kontinuirano savladavanje različitih razmera scenografije, paralelno ćemo se baviti trenutno aktuelnim temama, koje su sad već tradicionalno prisutne u našim radionicama, kao što su Uskrs i pripreme za konkurse Sterijinog pozorja i Zmajevih dečijih igara. Ideja je da na kraju ciklusa sve zaokružimo izložbom koja će biti definisana na osnovu raspoloživih materijala koji budu proizvedeni u okvirima radionice.
CIKLUS PREDAVANJA: Čemu umetnost služi danas?
Slobodan Danko Selinkić, arhitekta, četvrtak 24. oktobar 2019. – link ka videu
- 2018/19
ZA ŠTA SE BORIMO DANAS?
Ove, 2018. godine, nekoliko godišnjica nas podseća na događaje koji su nam, na različite načine, odredili život – od nastanka Jugoslavije (1918), preko emitovanja prve TV emisije na televiziji Beograd (1958), do sletanja na Mesec, prvog izvođenja mjuzikla Kosa na Brodveju, rekorda Vere Nikolić na 800m u Londonu i ubistva Martina Lutera Kinga (1968). Ipak, te iste 1968-e godine, najznačajniji su bili studentski protesti, predvođeni umetnicima, filozofima i univerzitetskim profesorima, koji su pokrenuli i uzburkali čitav svet. Bilo je to u jeku modernizma i u potrazi za istinom, slobodom i drugim, velikim utopijama. Masovni, antiratni protesti, borba za ličnu slobodu, potreba da ideje ponovo postanu opasne. Neki kažu da je to bila revolucija, neki misle da nije. U oba slučaja, borba je bila neuspešna.
A za šta se borimo danas?
Ovogodišnjim programom Scenske laboratorije Borislav Gvojić pokušavamo da napravimo most između onoga što je bilo i onoga što je sada; između stvari koje su nama bile važne i onih koje su važne našim studentima. Deleći prostor, delimo i vreme. Pravimo mesto za razgovor i susret – zajedničko mesto, da bismo u njemu mogli da odgovaramo na pitanja koja svaki dan postavljamo. Kako se i za šta boriti danas? Da li je dovoljno boriti se za sebe ili, naprotiv, upravo boreći se za druge gradimo slobodu za sebe?
Tatjana Dadić Dinulović i Mia David
Urednici godišnjeg programa:
Tatjana Dadić Dinulović i Mia DavidŠef Scenske laboratorije „Borislav Gvojić“:
Tatjana BabićKoordinator tehničke produkcije:
Vladimir SavićProducent programa:
Bojana NikolićDizajn i produkcija događaja:
Luna Šalamon i Maja IvanovićSCENlab razgovori
sezona 7: XX/2: SCENSKI PROSTORI POBUNE, PEDESET GODINA KASNIJE
Povodom pedesetogodišnjice studentskih demonstracija, održanih u Beogradu, ali i u mnogim gradovima i zemljama sveta u proleće i leto 1968. godine, u Scenskoj laboratoriji „Borislav Gvojić“ biće održan ciklus razgovora posvećenih značajnim političkim događajima izražene scenske prirode, realizovanih u javnom gradskom prostoru (u svetu, ali i, pre svega, kod nas). Ciklus će, kao šesti u skopu programa Razgovori o scenskom dizajnu, obuhvatiti samu šezdeset osmu, kao globalni ideološki, politički, kulturni i prostorni fenomen, kao i događaje koji neposredno ili posredno reflektuju iskustva šezdeset osme (9. mart, Terazijski parlament, Studentski protesti 1996/97, 5. oktobar, Peti park, i slično). Sagovornici u razgovorima će biti učesnici ovih događaja i (ili) oni koji su ih teorijski, kritički ili fenomenološki posmatrali i tumačili (Peca Popović, Dejan Cukić, Borka Pavićević, Želimir Žilnik, Mirjana Karanović i Ana Martinoli). Tematski, ciklus će pratiti tipologiju prostornih nivoa (inspirisanu klasifikacijom filozofa Kristijana Norberg-Šulca), počevši od nivoa Zemlje, do nivoa medija, kao nove kategorije u savremenom shvatanju prostor-vremena (oslonjenom na teorijske postavke fizičara Stivena Hokinga).
Specifičan prolog ovom ciklusu predstavlja dokumentarni film Nataše Mijušković (RTS) „Pola veka ’68: Vrisak generacije“, koji će biti dostupan svim učesnicima i publici preko internet stanice Scen-a i portala RTS Planeta.
Načelno, pre svakog razgovora će, kao uvod u temu, bili emitovani dokumentarni video i (ili) audio zapisi. U skladu sa konkretnom temom, razgovore će, uz Radivoja Dinulovića kao urednika ciklusa, voditi različiti sagovornici, oni koji imaju najsnažnije izgrađen lični odnos prema konkretnoj problemskoj temi. Svaki događaj će biti zaključen razgovorom sa publikom, i biće dokumentovan putem video zapisa, koji će biti javno dostupan preko internet stranice Scen-a (kao i svi događaji realizovani u prethodnih pet ciklusa).Autor i urednik: Radivoje Dinulović
Program:
Četvrtak, 22. novembar 2018, 19:00h
Prostor pobune: Zemlja – link ka videu
Gosti / Petar Peca Popović i Dejan Cukić
Razgovor vode / Andrija Pavlović i Radivoje DinulovićČetvrtak, 20. decembar 2018, 19:00h
Prostor pobune: Grad – link ka videu
Gost / Borka Pavićević
Razgovor vode / Zoran Dmitrović i Radivoje DinulovićČetvrtak, 21. mart 2019, 19:00h
Prostor pobune: Kuća – link ka videu
Gost / Želimir Žilnik
Razgovor vode / Nenad Milošević i Radivoje DinulovićČetvrtak, 25. april 2019, 19:00h
Prostor pobune: Telo – link ka videu
Gost / Mirjana Karanović
Razgovor vode / Mia David i Radivoje Dinulovićčetvrtak, 23. maj 2019, 19:00h
Prostor pobune: Mediji – link ka vidu
Gost / Ana Martinoli
Razgovor vode / Tatjana Dadić Dinulović i Radivoje DinulovićSCENlab_dancefloor
SEZONA 1: šta je potrebno za ples?
Scenlab dancefloor je novi eksperiment iz kuhinje Scenlaba – publika će jednom mesečno imati priliku da sluša jednočasovni DJ set odabranih muzičkih gostiju – putem društvenih mreža ili fizičkim prisustvom u samoj laboratoriji. Za odgovarajući vizuelni doživljaj pobrinuće se studenti scenskog dizajna, koji će specijalno osmisliti prostor za svaki set. Program počinje u 20h.Da li ste se ikada zapitali šta je potrebno za igru?
To su TELO, POKRET, PROSTOR, VREME i ENERGIJA.Svakog meseca ovogodišnje SCENlab sezone, u okviru programa DANCEFLOOR, istraživaćemo ove pojmove putem muzike, društvenih mreža, dizajna prostora, tehnologija, i naravno publike, bez koje podijum za igru ne bi ni postojao.
Urednica: Aleksandra Lozanović
Program:
15. novembar 2018., 20:00h
TELO
Muzika / Milana Trifunjagić
Dizajn prostora / Iva Ilić13. decembar 2018., 20:00h
POKRET
Muzika / Matija Ilić/Sumatran
Dizajn prostora / Luna Šalamon i Maja Ivanović14. mart 2019., 20:00h
PROSTOR
Muzika / Dobrivoje Milijanović/raum.null
Dizajn prostora / sekcija dizajna svetla studenata OAS scenska arhitektura, tehnika i dizajn11. april 2019., 20:00h
VREME
Muzika / Nikole Damjanovića /Damjanov Zelenko
Dizajn prostora / Bojana Nikolić i Aleksandra Lozanović16. maj 2019., 20:00h
ENERGIJA
Muzika / Dve čađave/Milana Nikić i Filip Šćekić
Dizajn prostora / Jelena Ivančević, Predrag Veljković, Danijela Matović, Nikola Stojadinović, Marija VargaSCENalb izlog: PRESEK
Urednice programa: Tatjana Babić i Dragana Pilipović
Jun – novembar 2018.
Sintezni projekat 2017/2018.
„Grad od peska“Decembar 2018-mart 2019.
SCENportfolioDecembar-januar 2018.
Izložba scenlab vrtića
Novogodišnji SCENgradMart 2019.
Izložba plakata scenlab bioskopa
KINOposterapril 2019.
Izložba fotografija sa prethodna dva Impuls festivala
FotoIMPULSImaj 2019.
Gostujuća izložba kao programski deo Impuls festivala
GostIMPULSAjun – oktobar 2019.
Sintezni projekat 2018/2019.SCENlab bioskop
Sezona 4: BIOSKOP! BIOSKOP!Scenlab bioskop nastao je 2015. godine kao inicijativa studenata osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna. Cilj Scenlab bioskopa jeste da značajna svetska kinematografska ostvarenja vrati na filmsko platno, zajedno sa studentskim filmovima koji sa sobom nose veliki potencijal i svežinu. Ove sezone raspisali smo konkurs za studentske autorske filmove. Odabrali smo ih nekoliko, i želimo da vam ih prikažemo. Nova sezona nosi naziv „BIOSKOP! BIOSKOP!“ a prva projekcija, sa početkom u 20 časova, će biti upravo odabrani studentski filmovi. Ne želeći da se ograničimo na samo na jedan žanr, temu, ili vremenski period, ove godine dugometražni filmovi birani su na specifičan način. Izabrali smo filmove koji su našem srcu dragi! Projekcije u Bioskopu biće održavane dva puta mesečno (izuzev decembra), sa početkom od 20 časova. Ovogodišnji program Scenlab bioskopa zatvaramo projekcijom odabranih radova nastalih na predmetu Film i video, svih generacija studenata Scenske arhitekture tehnike i dizajna.
Urednici: Dušica Ilić, Ivanino DaVillano Đukić, Aleksandra Vučković, Nevena Kopanja, Milena Grošin
Pušteni filmovi:
25.10.2018. Studentski filmovi sa konkursa
01.11.2018. Sećanja na ubistvo (Memories of Murder); režija: Jun Ho Bong (Joon Ho Bong)
8.11.2018. Dobri momci (Goodfellas): režija: Martin Skorseze (Martin Scorsese)
06.12.2018. Krvavo prosto (Blood Simple) Režija: Džoel Koen, Itan Koen (Joel Coen, Ethan Coen)07.02.2019. Skrivena ljubav (Call Me By Your Name) Režija: Luka Gadanjino (Luca Gadagnino)
21.02.2019. Zvezda je rođena (A Star Is Born) Režija: Bredli Kuper (Bradley Cooper)
07.03.2019. Začarani grad (Spirited Away) Režija: Hajao Mijazaki (Hayao Miyazaki)
28.03.2019. Animirana čajanka Režija: grupa reditelja
04.04.2019. Kvadrat (The Square) Režija: Ruben Ostlund (Ruben Östlund)
18.04.2019. Gospođica Nasilje (Miss Violence) Režija: Aleksandros Avranas (Alexandros Avranas)
02.05.2019. Savršeni stranci (Perfetti sconosciuti) Režija: Paolo Đenoveze (Paolao Genovese)
09.05.2019. Haulov pokretni zamak (Howl’s moving castle) Režija: Hajao Mijazaki (Hayao Miyazaki)SCENlab vrtić
Sezona 3: MASKE I KOSTIMI
Program vodi: Dragana Pilipović
Novembar: Maska za lice / Decembar: Novogodišnja jelka / Februar: Aksesoar / Rekvizita / Mart: Kostim za telo / April: Uskršnja jaja / Maj: Katalog kostima
SCENlab u gostima
Film Great architecture on a small planet predstavlja prateći program izložbe Danish Design & Architecture i prikazuje projekte danskih arhitekata koji mogu biti tumačeni kao koncepcija i strategija za budućnost gradova. U filmu najznačajnije arhitektonske kompanije predstavljaju projekte koje realizuju na različitim svetskim meridijanima. Nakon projekcije filma, razgovor sa publikom vodiće prof. dr Darko Reba.
CIKLUS PREDAVANJA Čemu služi umetnost danas?
Bojan Đorđev, pozorišni umetnik, četvrtak, 18. oktobar 2018. – link ka videu
- 2017/18
Čarobna mašina – prostor u kome mislimo, razgovaramo, igramo se i stvaramo – ponovo radi. Odmarala se tokom leta, čekajući drugačije, dopunjene i nove programe.
I danas, kada kažemo laboratorija, prvo pomislimo na profesora Baltazara, jedan od najlepših i najomiljenijih crtanih filmova mnogih generacija, autora Zlatka Grgića i njegovih saradnika iz čuvene Zagrebačke škole crtanog filma. Nije u pitanju nostalgija za detinjstvom već način na koji smo tada doživljavali istraživanje i znanje. Bio je to kreativan proces u kome su pokušaji vodilii ka uspehu, a neuspeh činio uobičajeni deo tog puta. Profesor Baltazar imao je magičnu mašinu u kojoj su se kuvale i mućkale ideje, sa dodatkom kašike iskustva, prstohvata sumnje, šolje znanja… Sve to pravilo je buku, ispuštalo paru, grmelo i cvilelo. I onda su izlazila rešenja.
Kad danas kažemo laboratorija mislimo na Jeržija Grotovskog i njegovu Teatr Laboratorium u Vroclavu u kojoj su, eksperimentom i istraživanjem, nastale neke od najznačajnijih pozorišnih predstava 20. veka. Mislimo na Bauhas, utemeljen na ideji Voltera Gropijusa, školu za arhitekturu, dizajn i vizuelnu umetnost, u kojoj je stvarao i Oskar Šlemer. Mislimo, takođe, i na Borislava Gvojića, filmskog i televizijskog reditelja i glumca, koji je u novosadskoj filmskoj kući Neoplanta film i na TV Novi Sad napravio fantastične priče o životima običnih ljudi.
Tatjana Dadić Dinulović i Mia David
Urednici godišnjeg programa:
Tatjana Dadić Dinulović i Mia DavidŠef Scenske laboratorije „Borislav Gvojić“:
Tatjana BabićKoordinator tehničke produkcije:
Vladimir SavićKoordinator operativne produkcije:
Aleksandra LozanovićSCENLAB_RAZGOVORI 2017/18.
Sezona 6: PREOBRAŽAJI: prošireno polje arhitektureU šestoj sezoni Razgovora o scenskom dizajnu predstavljamo arhitekte, čiji profesionalni rad podrazumeva široko polje delovanja u okviru onoga što bi se moglo nazvati proširenim poljem arhitekture. Osim scenografije i scenskog dizajna, ovom proširenom polju danas pripadaju različite oblasti kulturne i umetničke produkcije, o čemu će posebno, iz sopstvenog iskustva, govoriti naši sagovornici.
U istom polju, prepoznajemo stoga i centralnu temu ovogodišnjih Razgovora: preobražaji savremene arhitekture i scenografije. Sa istaknutim arhitektima iz regiona, tim povodom, razgovaramo o međusobnim uticajima dve discipline, o preobražajima koji arhitekturu dovode na nivo slike, prizora, odnosno scenografije, te metamorfozama koje scenografiju označavaju kao autentičnu umetnost oblikovanja, izgradnje i artikulacije prostora.
Urednici programa: Radivoje Dinulović i Slađana Milićević
23. novembar
Ivana Knez i Ana Martina Bakić, arhitekte i scenografi – link ka videu
(Diaprojektor), Zagreb, Hrvatska28. decembar
Zoran Dmitrović, arhitekta – link ka videu
(Kolektiv arhitekata, Beograd)15. mart
Marina Radulj, arhitekta i scenski dizajner – link ka videu
(Banja Luka, BiH)17. april
POBEDNICI PRVOG SVETSKOG HYPER-REALITY HAKATONA:
Karl Mičkei, Nenad Šunjka, Pavle Dinulović, Branko Sujić i Mirko Stojković – link ka videu26. april
Irena Šentevska, arhitekta i teoretičar umetnosti i medija24. maj
Meta Hočevar, arhitekta i scenograf
(AGRT, Ljubljana, Slovenija) – link ka videuSCENLAB_ARHIV 2017/18
Sezona 2: TEATAR 20-21VIDEO PROJEKCIJE POZORIŠNIH PREDSTAVA U SCENSKOJ LABORATORIJI „BORISLAV GVOJIĆ“
Prelaz iz XX u XXI vek u scenskoj umetnosti obeležili su autori koji su svoje stvaralaštvo razvili iz nasleđa avangarde i postmoderne, ali i iz velikog potencijala pozorišta kao multimedijalne forme. Projekcije predstava: Tomaža Pandura, Roberta Vilsona, Hajnera Gebelsa, Kejti Mičel, Romea Kastelučija i filma Pine Bauš, daju uvid u deo širokog spektra postdramskog pozorišta čiji jezik i forma su mnogo inovativniji u odnosu na konvencionalno dramsko pozorište. Izabrana dela ovih autora su značajni primeri u oblasti scenskog dizajna koji otvaraju i važno pitanje stvaralačkog procesa.
Program Teatar 20 – 21 je namenjen studentima svih oblasti scenske umetnosti, a cilj je da podstakne kritičko razmišljanje u oblasti scenskog stavaralaštva kroz razgovor o autorskom izrazu i konceptu postavke, kao i scenografiji, kostimografiji i upotrebi različitih sredstava i medija u scenskom dizajnu predstave. Na svaku projekciju će biti pozvan jedan sagovornik iz oblasti scenske umetnosti čiji rad je blizak jeziku predstave. Razgovor će voditii urednice programa, uz učešće publike.
Urednice programa: Dragana Vilotić i Darinka Mihajlović.
Program:
16. novembar – Ričard III + II, režija: Tomaž Pandur (SNG Drama Ljubljana, 2014) / gost: Srđan Radaković, reditelj i profesor AU Novi Sad
14. decembar – Pismo za kraljicu Viktoriju, režija: Robert Vilson (Škola Bird Hofman, Nju Jork, 1974) / gost: Margareta Taboroši, reditelj, koreograf i stručni saradnik AU Novi Sad
8. mart – Došao sam do kuće ali nisam ušao, koncept, muzika i režija: Hajner Gebels, (Teatar Vidi – Lozana E.T.E, Švajcarska, 2008)
29. mart – Gospođica Julija,režija: Kejti Mičel (Šaubine, Berlin, 2010)
12. april – Kontakthof sa damama i gospodom starijim od 65
Režija i koreografija: Pina Bauš (Tancteater, Vupertal, 2007)10. maj – Tragedija Endogonidija, br.#04. Brisel i r.#07. Rim u režiji Romea Kastelučija (Sosijetas Rafaelo Sancio, 2002-2004) / gost: Gabor Pongo, glumac Novosadskog pozorišta
SCENlab_izlog
Izlog je nešto gde se izlažete. Pokazujete ono svoje lice koje želite da bude viđeno, primećeno. Kada izlažete u izlogu laboratorije to, najčešće, znači da pokazujete proces. Za pravog istraživača nema krajnjeg rezultata, jer uvek ima novih pitanja. Ali ovaj Izlog je i sakrivanje. Jer ne treba sve faze eksperimenta da budu vidljive ljudima spolja. Magija nestaje kada je sve vidljivo. Tako je galerija Izlog istovremeno i otkrivanje i skrivanje. Otkrivanje delova procesa i čuvanje magije stvaranja. Kontrolom odnosa izloženog i skrivenog stvara se želja, povećavamo očekivanja. A upravo to hoćemo. Visoka očekivanja koja će nas terati da radimo više i bolje. (Mia David, 2016)
Urednice programa: Tatjana Babić i Dragana Pilipović
Sinteze
Izložba Sinteze predstavlja diplomske radove studenata prve generacije osnovnih studija scenske arhitekture, tehnike i dizajna, odbranjene u školskoj 2016/17. godini. Sintetišući različita iskustava stečena tokom školovanja, kao i oblasti i teme kojima su se studenti bavili, izložba pokazuje na koji način scenski dizajn, objedinjujući različite disciline, kreira stvarnost oko nas.
(Koncept i dizajn plakata: Dragana Pilipović, 2017.)SCENLAB_BIOSKOP 2017/18
Sezona 3: BIOSKOP PONOVO RADI!ScenLab bioskop nastao je 2015. godine kao inicijativa studenata osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike I dizajna. Cilj ScenLab bioskopa jeste da značajna svetska kinematografska ostvarenja vrati na filmsko platno gde im je i mesto. U repertoaru sezone 2017/2018 ravnopravno su zastupljeni crno-beli i filmovi u boji različitih režisera koji se smenjuju na mesečnom nivou.
Urednici:
Aleksandra Vučković, Ivanino DaVillano Đukić, Dušica IlićProgram:
09.11.2017.
JEDNOMINUTNI FILMOVI
Radovi studenata druge generacije30.11.2017.
A Streetcar Named Desire
Elia Kazan07.12.2017.
Who’s Afraid of Virginia Woolf?
Mike Nichols21.12.2017.
Wolf
Mike Nichols01.03.2018.
Elevator to the Gallows
Louis Malle15.03.2018.
Lacombe Lucien
Louis Malle05.04.2018.
Coffe and Cigarettes
Jim Jarmusch19.04.2018.
Night on Earth
Jim Jarmusch03.05.2018.
Schindler’s List
Steven Spielberg17.05.2018.
Radovi studenata treće generacijeSCENLAB_VRTIĆ 2017/18
Sezona 2: OSVAJAMO PROSTOR SUNČEVOG SISTEMATokom prve sezone, deca su radila na stvaranju prostornih struktura, od manjih, na nivou ruke, do većih, poput prostora Scenske laboratorije gradeći u njoj ulicu od kartona. U drugoj sezoni nastavljamo da savladavamo prostorne nivoe. Bavićemo se prostorom predela, Zemlje, Meseca i planeta sunčevog sistema. Izuzetak će biti mesec decembar kada pravimo Scen jelku i mesec april kada dekorišemo uskršnja jaja.
Radionice vodi: Dragana Pilipović
Tim studenata volontera čine: Jelena Milojković, Žarko Ilić i Milena Grošin.
Teme radionica: Nivo predela / Scen jelka / Nivo Zemlje / Uskršnja jaja / Nivo sunčevog sistema
SCENLAB_NA PUTU
26. jun – 28. jun 2018.
Scenska laboratorija „Borislav Gvojić“
Fakultet tehničkih nauka (prizemlje)
Trg Dositeja Obradovića 6, Novi SadZajednička radionica studenata arhitekture
Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
Tokyo University of Science, Tokio, JapanTema radionice: Izrada konkursa za takmičenje „Nova Mesta“
Početna pretpostavka takmičenja organizovanog u okviru radionice je da mikrourbane jedinice predstavljaju prostore ogromnog potencijala, koji nude brojne mogućnosti za proširenje značaja i značenja urbanog prostora, i da uspešna urbana obnova može biti ostvarena samo kroz složene, multidisciplinarne intervencije koje kombinuju arhitektonske, ekonomske, socijalne, psihološke i istorijske aspekte prostora, pri čemu se uloga društvene participacije u ovim procesima ne sme zanemariti.
Javni prostori nalaze se na gradskom području Novog Sada i nude mogućnost dizajniranja urbanističkih predloga radikalno različitih kvaliteta, od prirodnih nasipa do visokofrekvencijskih urbanih stambenih područja.Nastavnici:
dr Tacuo Ivaoka (dr Tatsuo Iwaoka), redovni profesor
dr Juri Katagiri (dr Yuji Katagiri), docent
dr Šin Joko (dr Shin Yokoo)
dr Jelena Atanacković Jeličić, redovni profesor
dr Igor Maraš, docent
dr Ivana Miškeljin, docent
Dejan Ecet, asistent
Jelena Despotović, asistent
Jelena Jolović, naučni saradnikStudenti: Ikko Yokoyama, KazukiIchiya, Takayoshi Haryu, Masako Saeki, Ryohei Takahashi, Ryusuke Horiuchi, Yutaka Iribe, Yuri Fujita, Tatsuki Inazumi, Masafumi Amemiya, Masayuki Noguchi Masashi Ito, Mladen Jakovljević, Željko Ristić, Stanislava Vučetić, Aleksandra Joksimović, Petar Bajunović, Saša Knezić, Katarina Nemet, Andrea Ralević, Helena Kukaras, Dragana Šaša, Nikola Horvat, Filip Pajović, Tijana Gnjidić, Marina Damjanović, Stefan Vujić, Milivoj Filipović, Nemanja Jović
- 2016/17
SCENlab_arhiv: VELIKE PREDSTAVE JUGOSLOVENSKOG DRAMSKOG POZORIŠTA
Projekcije velikih predstava iz umetničke arhive Jugoslovenskog dramskog pozorišta su jedinstvena prilika za studente svih oblasti scenske umetnosti, da vide dela koja su postala referentna za istoriju jugoslovenskog pozorišnog stvaralaštva. Selekcija obuhvata postavke tekstova domaćih i stranih pisaca, velikih reditelja kao što su Dejan Mijač, Slobodan Unkovski i Haris Pašović, nastale za vreme rada umetničkog direktora Jovana Ćirilova na čelu ovog pozorišta. Razgovor o kontekstu vremena, rediteljskom konceptu postavke i njegovoj relaciji sa scenskim dizajnom u prikazanoj predstavi vodiće urednice programa uz učešće publike.
8. decembar 2016, 20.00h
Rodoljupci, Jovan Sterija Popović;
režija Dejan Mijač, 1985.9. februar, 2017, 20.00h
Pozorišne iluzije, Pjer Kornej;
režija Slobodan Unkovski, 1991.9. mart, 2017, 20.00h
Bure baruta, Dejan Dukovski;
režija Slobodan Unkovski, 1995.13. april, 2017, 20.00h
Putujuće pozorište Šopalović, Ljubomir Simović;
režija Dejan Mijač, 1985.11. maj, 2017, 20.00h
SUMRAK, Isak Babelj;
režija Ježi Jarocki, 1979.
Urednice programa su Dragana Vilotić, Darinka Mihajlović i Lana Pavkov .Zahvaljujemo se Jugoslovenskom dramskom pozorištu iz Beograda za ustupljeni arhivski materijal.
SCENlab_razgovori
Sezona 5: ŠTA RADIM I ŠTA MI SE DOGAĐAU petoj sezoni razgovora o scenskom dizajnu predstavljamo autore i stručnjake različitih profesija, čije delovanje posmatramo u susretu arhitekture, pozorišta i vizuelnih umetnosti. Ko su, šta rade i čime se bave ličnosti čije filmove i predstave gledamo, čije knjige čitamo ili o kojima slušamo u medijima, a koji stvaraju i realizuju stvarne i izmišljene prostore u kojima živimo – društvene, političke, ekonomske i medijske.
Urednik programa: Tatjana Dadić Dinulović.
22. decembar 2016, 20.00h Boris Miljković, kreativni direktor – link ka videu
Razgovor vode Tatjana Dadić Dinulović i Mia David23. februar 2017, 20.00h Marko Radenković, menadžer u kulturi – link ka videu
Razgovor vode Tatjana Dadić Dinulović i Romana Bošković Živanović30. mart 2017, 20.00h Željko Piškorić, scenograf i vizuelni umetnik – link ka videu
Razgovor vode Tatjana Dadić Dinulović i Jelena Janev27. april 2017, 20.00h Maja Vidaković Lalić, arhitekta i kreativni direktor – link ka videu
Razgovor vode Tatjana Dadić Dinulović i Mia David18. maj 2017, 20.00h Andraš Urban, pozorišni reditelj – link ka videu
Razgovor vode Tatjana Dadić i Dinulović i Radivoje DinulovićSCENlab_izlog
Scena podrazumeva izvođače i gledaoce. Scenska laboratorija je mesto gde se za gledaoce pripremate. Upravo zato naša scenska laboratorija jeste staklena kutija. Ne crna, kako očekujete od pozorišta, niti bela galerijska, već staklena, laboratorijska. Svi mi u eksperimentu in vivo.Program galerije Izlog beleži te momente. Prvenstveno kroz medij fotografije, bez pretenzija da napravimo veliku umetnost.
Izlog je nešto gde se izlažete. Pokazujete ono svoje lice koje želite da bude viđeno, primećeno. Kada izlažete u izlogu laboratorije to, najčešće, znači da pokazujete proces. Za pravog istraživača nema krajnjeg rezultata, jer uvek ima novih pitanja. Ali ovaj Izlog je i sakrivanje. Jer ne treba sve faze eksperimenta da budu vidljive ljudima spolja. Magija nestaje kada je sve vidljivo. Tako je galerija Izlog istovremeno i otkrivanje i skrivanje. Otkrivanje delova procesa i čuvanje magije stvaranja. Kontrolom odnosa izloženog i skrivenog stvara se želja, povećavamo očekivanja. A upravo to hoćemo. Visoka očekivanja koja će nas terati da radimo više i bolje.
RADOSTI
Prva izložba galerije Izlog pokazuje nasumično izabrane kadrove iz mnogih projekata i situacija koje su izašle iz dosadašnje nastave scenskog dizajna. Fotografije nisu birane po značaju projekata već tako da prenesu deo atmosfere koja ih je pratila. Ovakvih fotografija ima na hiljade jer je toliko bilo i posebnih momenata.Urednik programa: Mia David.
SCENlab_bioskop
Sezona 2: ČUVANJE OD ZABORAVAScenlab bioskop nastao je 2015. godine kao inicijativa tadašnjih studenata III godine osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna – Une Jankov, Aleksandre Letić, Andreje Rondović, Tamare Tomanić, Maje Vujović i Dušana Vukmirovića. Cilj bioskopa bio je, a i danas jeste, da značajna svetska kinematografska ostvarenja vrati na filmsko platno gde im je i mesto. U repertoaru sezone 2016/2017. godine ravnopravno su zastupljeni domaći i strani filmovi koji su u okviru svakog pojedinačnog meseca povezani formom, sadržajem ili atmosferom.
Urednici programa: Tamara Brkljač, Zoja Erdeljan, Ognjen Sučević, Milana Trifunjagić, Jelena Vasiljević i Dunja Zarić , studenti III godine studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna.
Program:
15.12.2016, Želimir Žilnik, kratki fimovi
02.02.2017, Živojin Pavlović, Kad budem mrtav i beo
02.03.2017, Stole Popov, Ciganska magija
16.03.2017., Nikita Mihalkov, Urga – teritorija ljubavi
06.04.2017, Slobodan Šijan, Davitelj protiv davitelja
20.04.2017, Roman Polanski, Stanar
04.05.2017, Goran Marković, Variola Vera
25.05.2017, Yorgos Lanthimos, Jastog
08.06.2017, Filmovi studenata scenske arhitekture, tehnike i dizajna nastali na predmetu Film i video
SCENlab_vrtić
Sezona 1: OSVAJANJE PROSTORAScenlab vrtić predstavlja ciklus radionica za decu uzrasta od 6 do 10 godina, koje će biti organizovane nedeljom, prema posebnom rasporedu, u vremenu od 11.00 do 14.00 časova. Tokom radionica deca će raditi na stvaranju prostornih struktura, od manjih, na nivou ruke, do većih, poput prostora Scenske laboratorije i njenog dvorišta. Ukupan broj učesnika svake radionice je maksimalno 15. Radionice su organizovane u šest faza – šest meseci, i tematski su povezane. Godišnji ciklus biće zaključen izložbom, na kojoj će deca uključena u radionice imati priliku da prikažu stečene veštine.
Radionice vodi: Dragana Pilipović
Tim studenata volontera čine Lara Bunčić, Jelena Milojković, Dunja Lukić, Emilija Savić, Milena Grošin, Aleksandra Polić, Ana Škrbić, Đurđina Samarđžić, Sara Jelovac, Luna Šalamon, Maja Ivanović, Žarko Ilić, Kristina Kovačević, Milica Mirković, Miljana Manojlović, Bojana Nikolić i Tamara Brkljač.
Teme radionica: Nivo ruke – pravljenje novogodišnje dekoracije; Nivo tela – mesec karnevala; Nivo mobilijara; Uskršnja jaja; Nivo sobe; Nivo ulice – mobilijar za dvorište ispred scenske laboratorije; Nivo grada – priprema izložbe.